Data publikacji: 15-10-2018 |
Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autor: Kamila Jach
Kanały renderujące w zależności od wersji V-raya mają inną nazwę. W starszej wersji programu 2.0 można je znaleźć pod zakładką VFB Channels, natomiast od wersji 3.0 nazywają się Render Elements.
Znajdziemy je wchodząc w
Asset Editor -> Settings -> Render Elements -> Add render element
Klikając w Add render element rozwinie nam się lista kanałów. Wystarczy kliknąć w interesującą nas nazwę, aby dodać interesujący nas kanał.
Sketchup - Czym są Render Elements i jak z nich korzystać?
Zapewne wiele z nas słyszało o nich, ale czy wiele z nich faktycznie korzysta? Części osób pewnie wydają się zbędne, a one potrafią w dużej mierze ułatwić nam życie. Stosuje się je do postprodukcji. Korzystając z nich możemy zyskać zupełnie nowe możliwości postprodukcji, które nie byłby możliwe bez nich.
Kanały są rozbiciem renderu na części składowe. Nasza wizualizacja składa się z wielu kanałów jak cienie, światło, tło, odbicia, refleksy, oświetlenie globalne itd. które nałożone na siebie tworzą końcowy obraz. Vray daje nam możliwość zapisania poza finalnym obrazem również jego poszczególnych elementów składowych. Jest też parę VFB channels, które stanowią materiał, zawierający dodatkowe informacje o naszym renderze, które w procesie postprodukcji znacznie pomogą.
Jak kanały mają nam pomoc w postprodukcji?
Otóż podam przykład. Jak często wycinaliście w jakimś programie do obróbki graficznej dziurę w oknie aby wstawić za nim piękny widok? Kanał Alfa zapisuje w sobie informację o tle. Okno jest więc miejscem, przez które bezpośrednio możemy zaobserwować widoczność jego. Mając go utworzonego możemy w łatwy sposób wstawić jakiś krajobraz. Wystarczy, że wskażemy Photoshopowi, aby z naszej wizualizacji usunął warstwę Alfa.
Interesującym kanałem jest też Material ID. Który wygląda dość zwariowanie na pierwszy rzut oka.
Zapisuje on informacje o materiałach jakie użyliśmy w scenie. Inny materiał, to inny kolor. Pomyślcie jak banalne jest mając zapisany ten kanał wskazać Photoshopowi, że chcemy zaznaczyć jakiś element wybrany, aby go zmodyfikować.
Są też inne kanały, które odpowiadają za np. światło słoneczne czy odbicia. Mając zapisany taki dodatkowy jpg, możemy w łatwy sposób zmienić intensywność światła w scenie, nie renderując ponownie korzystając z odpowiednich Blending mode w Photoshopie.