SketchUp - Prześwietlające się okna, co z tym zrobić? - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 11-06-2022  |  Data aktualizacji: 24-10-2023  | Autor: Piotr Kurpiewski

Aby rozwiązać problem z prześwietlającymi się oknami w Twoich wizualizacjach w V-Ray, ustaw odpowiednio parametr Exposure Value. Znajdziesz go w Asset Editor > Camera > Exposure Value. Możesz skorzystać z automatycznej ekspozycji - program sam ustali wartość, przy której wizualizacja wygląda najlepiej. Możesz też dodać mocniejsze światło do sceny. Inny sposób to postprodukcja w Photoshopie lub zastosowanie mapy HDRI. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak zrobić to krok po kroku.

SketchUp - Prześwietlające się okna, co z tym zrobić? - Poradnik, tutorial

Na pewno zauważyłeś, że podczas renderingu interiorów zewnętrze jest mocno prześwietlone. Wynika to z różnicy ekspozycji pomiędzy nimi i jest naturalnym zjawiskiem. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby je zniwelować, to ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny.

Ekspozycja

Problem z prześwietlającymi się oknami jest powszechnie spotykany w świecie fotografii. Robiąc zdjęcie aparatem (lub nawet smartfonem) ustalasz ile światła ma trafić do matrycy światłoczułej. Jest to tzw. wartość ekspozycji. Razem z nią zmienia się jasność obrazu. Należy więc wybrać taką, która sprawi, że fotografia będzie jasna, ale nie prześwietlona, z wyraźnymi cieniami, ale nie zbyt ciemna.

Na co dzień ciężko zmierzyć się z tym problemem, bo aplikacje do robienia zdjęć w smartfonach wybierają wartość ekspozycji automatycznie. Dopiero po przejściu na tryb manualny można ustawić ją samodzielnie. Zobacz poniższe zestawienie zdjęć wykonanych iPhonem, aby zrozumieć w czym rzecz.

SketchUp - Prześwietlające się okna, co z tym zrobić? - 01

Exposure Value

Wykonując wizualizację w V-Rayu postępujesz analogicznie, nawet jeśli nie jesteś tego w pełni świadomy. W ustawieniach renderingu, w Asset Editorze, w zakładce Camera znajduje się parametr Exposure Value. Domyślnie wynosi 14.229, ale można go dowolnie zmieniać. Im jest niższy, tym więcej światła trafia do wirtualnej matrycy. Tym samym obraz staje się jaśniejszy.

Jeśli nie chcesz szukać właściwej wartości samodzielnie, to możesz włączyć automatyczną ekspozycję, która działa zupełnie tak, jak oprogramowanie smartfonów. Sama szuka warunków, w których wizualizacja wygląda najkorzystniej.

SketchUp - Prześwietlające się okna, co z tym zrobić? - 02

W świecie grafiki 3D poza ekspozycją, można również kontrolować oświetlenie. Łatwo zmienić intensywność Słońca, a nawet całkowicie je wyłączyć. Żeby rozjaśnić wnętrze wystarczy więc po prostu dodać do sceny mocniejsze światło. Przez te niczym nieograniczone możliwości w V-Ray zapomina się o ekspozycji, która w fotografii jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym do kontroli jasności.

Problem różnicy ekspozycji

Robiąc wizualizacje, mimo najlepszych chęci, nie będziesz w stanie ustawić ekspozycji w taki sposób, aby zarówno wnętrze, jak i zewnętrze były równo oświetlone. Żeby się o tym przekonać wróć do zdjęć w pierwszym akapicie. Wynika to z naturalnej różnicy między ilością światła na zewnątrz i ilością światła docierającego do wnętrza. Zawsze wtedy, gdy wnętrze jest równomiernie jasne, zewnętrze będzie mocno prześwietlone. Widać to będzie szczególnie za oknem. Co można z tym zrobić?

Połączenie obrazów o różnych EV

Pierwszym rozwiązaniem jest przygotowanie dwóch obrazów: z wyższym EV dla zewnętrza i niższym EV dla wnętrza, a następnie połączenie ich w zewnętrznym oprogramowaniu, np. w Photoshopie. To praktyka popularna w świecie fotografii.

Wystarczy przygotować maskę w oknach, a następnie nałożyć jedną warstwę na drugą. Jeśli zrobi się to subtelnie, to efekt nie rzuca się tak bardzo w oczy. Spójrz na przykład poniżej. Warstwa pod spodem to obraz z wyższym EV, czyli z przepalonymi oknami. Warstwa na wierzchu ma niższe EV, a jej krycie zostało ograniczone do niewielkiego, zaznaczonego obszaru okien.


Zastosowanie mapy HDRI

Jeśli nie zależy Ci na konkretnym zewnętrzu lub gdy w ogóle nie masz wymodelowanego otoczenia, to możesz zastosować tło, które nie będzie czułe na zmiany ekspozycji, ani ustawienia światła. Wystarczy zastosować mapę HDRI o specjalnych właściwościach.

Najpierw musisz wybrać odpowiedni obraz, np. z Polyhaven. To platforma z darmowymi mapami HDRI, czyli widokami 360o o dużym spektrum jasności. Wybierz taką, która najlepiej pasuje do Twojego projektu. Dodaj pobraną mapę jako źródło światła Dome Light i zaznacz Invisible w dodatkowych opcjach. Następnie w Background, w zakładce Environment, dodaj tę samą (lub inną) mapę, aby nadpisać istniejące tło. To pozwoli Ci właściwie dowolnie ustawiać widok za oknem.

Jasność mapy można kontrolować bez zmiany jasności całej kompozycji. Wystarczy zamienić wartość 1 przy Background na np. 50. Widok można swobodnie obracać po wejściu w Bitmapę, rozwinięciu menu Texture Placement i zmianę parametru H, który określa obrót w osi poziomej.

SketchUp - Prześwietlające się okna, co z tym zrobić? - 04

Podsumowanie

Mam nadzieję, że te dwie przedstawione przeze mnie metody pomogą Ci rozwiązać problem z prześwietlającymi się oknami, a cały artykuł przyczyni się do zrozumienia złożonej natury ekspozycji.

Jeśli szukasz więcej porad związanych ze SketchUpemV-Rayem to sprawdź naszą ofertę kursów na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Znajdziesz tam materiały poświęcone zarówno wnętrzom, jak również zewnętrzom czy wizualizacjom produktowym.

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!