SketchUp - jak zrobić stożek? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 17-03-2022  |  Data aktualizacji: 11-12-2023  | Autor: Piotr Kurpiewski

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby zrobić stożek w SketchUp. Zacznij od narysowania przekroju stożka, czyli trójkąta prostokątnego. Orientacja figury w układzie współrzędnych jest istotna, a najlepiej jest od razu narysować wysokość trójkąta na niebieskiej osi. Następnie opracuj ścieżkę obrotu, czyli okrąg w przypadku stożka. Stwórz okrąg za pomocą narzędzia koła, zwracając uwagę na jego orientację w układzie współrzędnych. Kiedy oba kształty są gotowe, tj. trójkąt prostokątny i okrąg, poprzez narzędzie Wyciągnij wzdłuż, zaznacz ścieżkę obrotu (okrąg) i kliknij na trójkąt prostokątny, aby utworzyć stożek prosty. Zrozumienie procesu tworzenia brył obrotowych w SketchUp jest kluczowe, gdy to osiągniesz, z łatwością zastosujesz te kroki również do innych kształtów.

SketchUp - jak zrobić stożek? Poradnik, tutorial

Każdy kto miał okazję korzystać ze SketchUpa wie, że tworzenie podstawowych brył jest w nim szalenie proste. Intuicyjny interfejs i dedykowane narzędzia sprawiają, że nawet laik poradzi sobie z prostopadłościanami, a nawet z nieco bardziej skomplikowanymi modelami trójwymiarowymi. Problem pojawia się gdy w grę wchodzą siatki krzywoliniowe.

Bryły obrotowe

Bryły obrotowe to jedne z najprostszych siatek krzywoliniowych. To bryły geometryczne ograniczone powierzchnią, która powstaje z obrotu figury płaskiej dookoła ścieżki obrotu. Do najpopularniejszych przykładów takich brył należą: walec, kula czy właśnie stożek.

SketchUp - Jak zrobić stożek? - 01

Zrozumienie tego terminu i sposobu, w jaki tworzy się takie siatki jest kluczowe nie tylko dla stożka, ale również dla całej kategorii brył.

Jak zrobić stożek?

Zgodnie z definicją bryły obrotowej do zrobienia stożka potrzebna będzie figura płaska i ścieżka obrotu. Zacznij od tej pierwszej i narysuj przekrój stożka, czyli trójkąt prostokątny. To taki, który ma jeden kąt równy 90o. Ważna jest orientacja tej figury w układzie współrzędnych. Najlepiej od razu narysować wysokość trójkąta na niebieskiej osi, czyli w kierunku pionowym używając najprostszego narzędzia linii (skrót klawiszowy: L). Drugą przyprostokątną utwórz równolegle do osi zielonej lub czerwonej.


Odpowiednia orientacja kształtu ułatwi kolejny etap, czyli opracowanie ścieżki obrotu. To po prostu linia, po której będzie poruszała się figura płaska (dla stożka prostego to trójkąt prostokątny). W przypadku stożka, i każdej innej bryły obrotowej, właściwy będzie okrąg. W SketchUpie tworzy się go za pomocą narzędzia koła (skrót klawiszowy: C).

Znowu, istotna jest orientacja figury w układzie współrzędnych. Powinna zostać narysowana równolegle do przyprostokątnej tworzącej promień podstawy stożka. Orientację należy ustawić przed rysowaniem. Aby to zrobić należy wybrać odpowiednią płaszczyznę (XY, XZ lub YZ) za pomocą strzałek na klawiaturze. W tym przypadku użyj strzałki w górę (↑), która oznacza płaszczyznę XY. Ustaw środek koła w wierzchołku kąta prostego i określ jego promień tak, aby pokrywał się z krótszą przyprostokątną.


Mając gotowe oba kształty: trójkąt prostokątnykoło, zorientowane prawidłowo w układzie współrzędnych, możesz przejść do stworzenia stożka prostego na ich podstawie. Pomoże Ci w tym narzędzie Wyciągnij wzdłuż, które nie ma domyślnie ustawionego skrótu klawiszowego. Znajdziesz je w menu Narzędzia. Zanim jednak je wskażesz, najpierw zaznacz ścieżkę obrotu, czyli okrąg. To ważne, aby zaznaczyć okrąg, czyli obwód koła, a nie powierzchnię koła! Z aktywnym zaznaczeniem wybierz narzędzie Wyciągnij wzdłuż, a następnie kliknij na trójkąt prostokątny. Stożek prosty powstanie automatycznie.


Podsumowanie

Jak widzisz tworzenie brył obrotowych w SketchUpie wcale nie jest skomplikowane. Wymaga zaledwie trzech kroków. Istotne jest zrozumienie całego procesu, który do tego prowadzi. Tą zasadę możesz wykorzystać również do wymodelowania innych brył obrotowych: walca czy kuli. Jeśli jeszcze nie wszystko jest dla Ciebie jasne, to koniecznie zajrzyj do naszego poradnika: Jak zrobić kulę w Sketchup?.

A jeśli szukasz kursu, który da Ci wiedzę z podstaw SketchUpa i skutecznie wprowadzi w świat grafiki 3D, to sprawdź mój Kurs SketchUp 2021 Pro od podstaw. To 6-godzinny usystematyzowany materiał wideo, który będzie doskonałym początkiem Twojej przyszłej kariery!

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!