Data publikacji: 11-03-2022 | Data aktualizacji: 03-01-2024 | Autor: Piotr Kurpiewski
Data publikacji: 11-03-2022 | Data aktualizacji: 03-01-2024 | Autor: Piotr Kurpiewski
Każdy plik w formacie .skp ma własne, określone wg standardu jednostki. Domyślnie to tzw. standard architektoniczny, czyli cale (dla długości) i stopy (dla powierzchni), charakterystyczny dla rynku amerykańskiego. W centralnej Europie obowiązuje jednak standard dziesiętny wyrażony w centymetrach.
Przy każdym otworzeniu programu użytkownik staje zawsze przed wyborem szablonu z okna startowego. To na tym etapie podejmuje decyzję o jednostkach, w których będzie rysował. Każdy szablon ma wyraźnie oznaczony format: cale, metry czy milimetry.
Na każdym etapie pracy można zmieniać jednostki. Wystarczy wskazać odpowiednią wartość w menu Informacji o modelu. Znajdziesz je w pasku górnym, w zakładce Okno. Po wskazaniu Informacji o modelu, wybierz Jednostki z panelu bocznego, a następnie określ odpowiedni format.
Domyślne jednostki są określone w formacie architektonicznym, czyli wspomnianym standardzie amerykańskim. Żeby zmienić cale na centymetry musisz najpierw zmienić format jednostek na dziesiętne. Następnie możesz wybrać w jakich jednostkach będzie wyrażona długość, powierzchnia i objętość.
Jednostki należy wybrać w zależności od zakresu projektu. Dla urbanistyki czy dużych realizacji architektonicznych właściwe będą metry. Mniejsze projekty, jak na przykład domy jednorodzinne wygodniej rysuje się w centymetrach. Wnętrza z kolei najlepiej realizować w milimetrach, najlepiej z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Powierzchnię zawsze wyraża się w metrach kwadratowych (m2), a objętość w metrach sześciennych (m3).
Dostosuj jednostki do własnych potrzeb. Ustaw je tak, aby wygodnie Ci się pracowało i określ precyzję wyświetlania. Poza podstawowymi parametrami możesz również włączyć skok o długość (np. do jednego miejsca po przecinku lub wyłącznie do liczb naturalnych), co pozwoli Ci uniknąć nierównych odcinków.
Jeśli nie chcesz za każdym razem wybierać wskazanych przez SketchUpa jednostek, możesz przygotować własny szablon i ustawić go jako domyślny. Wystarczy zastosować wszystkie zmiany w zakresie jednostek, styli, cieni czy zawartości pliku, a następnie zapisać go wybierając opcję Zapisz jako szablon w zakładce Plik z menu górnego.
Szablon o wskazanej nazwie pojawi się wśród innych, dostępnych w menu startowym SketchUpa, w panelu Moje szablony. Nadając mu ikonę serduszka sprawisz, że będzie szablonem domyślnym.
Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu z łatwością dostosujesz jednostki do swoich potrzeb. Tworząc własny szablon łatwo spersonalizujesz przestrzeń pracy. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w zakresie podstaw oprogramowania SketchUp, to koniecznie sprawdź nasz kurs: SketchUp 2021 Pro od podstaw.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?