Sketchup - Jak wstawić zdjęcie jako tło?- Poradnik, tutorial

Data publikacji: 17-09-2018  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Kamila Jach

Sketchup - Jak wstawić zdjęcie jako tło?- Poradnik, tutorial


Częstym problemem jaki może pojawić się podczas modelowania w programie Sketchup jest odpowiednia prezentacja projektu. Każdemu zależy, aby projekt wyglądał dobrze i zachęcał. Z reguły sam projekt, to nie wszystko. Czasem musimy go zaprezentować w jakimś otoczeniu. Być może głowimy się jak stworzyć w prosty sposób tło, które by dodawało charakteru naszemu projektowi. Tło programu automatycznie jest niebem. Jednak często to dla nas za mało i potrzebujemy jakiegoś widoku, który będzie dostarczał wrażenia większej realności i będzie coś przedstawiał. Otóż jest na to łatwe rozwiązanie.

  • Wchodzimy w Materials

Musimy mieć aktywny pasek zwany Materials. Jeśli nie mamy go w pasku Default Tray po prawej, wystarczy, że wejdziemy w Window -> Default Tray i zaznaczymy Materials

Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-01

Narzędzie Materials ,które wyświetlić nam się powinno w pasku po prawej, gdy rozwiniemy, ukaże nam opcję do stworzenia własnego materiału. Nią się właśnie posłużymy. Tło będziemy tworzyć w właściwie taki sam sposób jak teksturowanie obiektów w Sketchupie.

  • Klikamy na ikonę "Create material" Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-12

Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-02

Wyświetli nam się nowe okno, będące paletą narzędzia do tworzenia materiału. Pozwala nam ono na parę modyfikacji, o jednym z nich w dalszej części opowiem.

  • Teraz musimy kliknąć w ikonę folderu, znajdującą się pod nazwą Texture.

Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-03

Wyświetli nam się nowe okno, w którym musimy wskazać miejsce na komputerze z jpgiem z naszym widokiem, który chcemy wykorzystać.

Po załadowaniu okno miniatury materiału, które wcześniej było puste wyświetli obrazek. Natomiast w pasku pod nazwą Texture pojawi się nazwa pliku z obrazem, jaką nadaliśmy mu na dysku komputera.

Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-04

Zamknijmy okno palety do tworzenia materiału, zatwierdzając wprowadzoną teksture, klikając na OK.

W oknie materiału na pasku Default Tray miniatura naszego załadowanego krajobrazu do programu się wyświetli w miejscu, w którym wcześniej widzieliśmy kwadrat biało-szary.

Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-05

Teraz aby z obrazka zrobić panoramę, będącą tłem musimy stworzyć płaszczyznę, na którą nałożymy materiał. Stwórzmy zatem prostokąt.

Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-06

Powierzchnia dla naszej panoramy może przybrać dowolny kształt. Nie musi być to prostokąt. Jeśli chcielibyśmy aby krajobraz zataczał szerszy kąt, możemy narysować płaszczyznę, która będzie łukowata.

  • Za pomocą narzędzia Paint Bucket nakładamy materiał na płaszczyznę
Jak widzimy nasza grafika jest za mała i została na utworzonym prostokącie powielona kilkanaście razy. Aby ją powiększyć musimy wejść w edycję obrazka.

Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-07

W pasku Materials mamy zakładkę Edit. Po wejściu w nią za pomocą wprowadzenia wymiarów grafiki możemy ją powiększyć.

Po powiększeniu może okazać się, że proporcję obrazu nam się nie podobają i chcielibyśmy je zmienić. Możemy to wykonać klikając na płaszczyznę oteksturowaną prawym przyciskiem myszy. Wyszukujemy frazę Texture -> Position

Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-08

Naszym oczom ukaże się obraz z czterema pinezkami, za których pomocą możemy zniekształcić jpg, dopasowując go do utworzonej płaszczyzny.

Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-09

Przygotowane tło prezentuje się w ten sposób. Teraz wystarczy tylko odpowiedni kadr, aby było widoczny tylko nasz obrazek. Na tej zasadzie możemy tworzyć np. widoki za oknem.

Sketchup- Jak wstawić zdjęcie jako tło?- poradnik, tutorial-10

Jeśli spodobał wam się ten poradnik i chcesz nadal pogłębiać swoją wiedzę to sprawdź nasz kurs Sketchup. oraz inne poradnikami ze Sketchupa.

Pozdrawiamy!

Autor

Kamila Jach

Absolwentka architektury wnętrz. Autorka wielu poradników z programu Sketchup.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!