SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 29-12-2021  |  Data aktualizacji: 16-02-2024  | Autor: Piotr Kurpiewski

Aby włączyć Zasobnik domyślny w SketchUp, należy postępować według następujących kroków:
1. Kliknij menu "Okno" w górnym pasku.
2. Wybierz opcję "Zasobnik domyślny".
3. Następnie kliknij "Pokaż zasobnik".

Zmodyfikuj zasobnik domyślny tak, by zawierał przydatne okna dialogowe. Możesz przełączyć zasobnik w tryb autoukrywania lub zmienić jego położenie, dzięki czemu zaoszczędzisz przestrzeń.


SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? Poradnik, tutorial

Narzędzia w SketchUpie są dostępne w kilku panelach. Można korzystać z menu górnego wybierając konkretne funkcje z rozwijanych pasków. Można również wskazywać odpowiadające im ikony, a nawet dostosowywać paski narzędzi do własnych potrzeb. Poza tym jest jeszcze Zasobnik domyślny i to właśnie jemu poświęcony jest ten artykuł.

Jak włączyć Zasobnik domyślny?

Zasobnik domyślny jest aktywny od pierwszego uruchomienia SketchUpa w systemie Windows, niezależnie od wersji oprogramowania. Zdarza się jednak, że zostanie przypadkowo (lub celowo) zamknięty. Jak włączyć go z powrotem?

Zasobnik domyślny wywołuje się z menu górnego, po kliknięciu kolejno: Okno / Zasobnik domyślny / Pokaż zasobnik. To sprawi, że po prawej stronie pojawi się charakterystyczny panel z Informacjami o elemencie, Materiałami, Komponentami, itp.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 01

Jak zarządzać zasobnikami?

Korzystając z tego samego menu (Okno / Zasobnik domyślny) można wybierać które z okien dialogowych aktywować, a które ukryć. Możesz zachować swoje wybory zapisując je w formie nowego zasobnika. Nadaj mu nazwę i dodaj do SketchUpa, żeby swobodnie przełączać się między istniejącymi zasobnikami.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 02

Pamiętaj, że zawsze możesz edytować zapisane zasobniki w zakładce Okno / Zarządzaj zasobnikami. Łatwo więc dodasz lub usuniesz okna dialogowe:

 • Informacje o elemencie,
 • Materiały,
 • Komponenty,
 • Style,
 • Tagi,
 • Sceny,
 • Cienie,
 • Mgła,
 • Dopasuj zdjęcie,
 • Zmiękczanie krawędzi,
 • Instruktor,
 • Hierarchia obiektów.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 03

Autoukrywanie zasobnika

Zasobnik jest domyślnie przypięty do prawej części ekranu i zajmuje dość dużo miejsca zasłaniając okno robocze SketchUp. Żeby zaoszczędzić przestrzeń można go przełączyć w tryb autoukrywania. To szczególnie przydatne podczas pracy na niedużym ekranie (np. laptopa). Żeby to zrobić należy kliknąć w ikonę szpilki, która znajduje się bezpośrednio przy czerwonym symbolu “X”.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 04

W trybie autoukrywania zasobnik chowa się kiedy jest nieużywany i uwalnia przestrzeń, którą zajmował na korzyść sceny 3D. Żeby ponownie się pojawił wystarczy najechać kursorem myszy na zakładkę Zasobnik domyślny.

Zmiana położenia zasobnika

Wiesz już, że zasobnik domyślnie znajduje się po prawej stronie. Ale czy wiesz, że jego położenie można zmienić? Aby to zrobić wystarczy kliknąć i przytrzymać niebieskawy pasek Zasobnik domyślny, a następnie przenieść go w jedno z czterech miejsc: na dół, w lewo, na górę lub w prawo. Po upuszczeniu panel zostanie przypięty do ekranu.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 06

Uwaga! Funkcja przenoszenia zasobnika nie działa w trybie autoukrywania.

Podsumowanie

Zasobnik domyślny to kluczowy panel z niezbędnymi narzędziami, m.in.: Materiałami, Tagami, Cieniami czy Scenami. Umiejętność włączania i wyłączania jego widoczności, zarządzania jego funkcjami oraz zmiany jego położenia to absolutna podstawa pracy ze SketchUpem. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu nie będziesz już mieć z tym żadnych problemów.

A jeśli chcesz lepiej poznać to oprogramowanie, to koniecznie sprawdź nasz Kurs Sketchup 2021 Pro od podstaw!

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!