SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? Poradnik, tutorial

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? Poradnik, tutorial

Narzędzia w SketchUpie są dostępne w kilku panelach. Można korzystać z menu górnego wybierając konkretne funkcje z rozwijanych pasków. Można również wskazywać odpowiadające im ikony, a nawet dostosowywać paski narzędzi do własnych potrzeb. Poza tym jest jeszcze Zasobnik domyślny i to właśnie jemu poświęcony jest ten artykuł.

Jak włączyć Zasobnik domyślny?

Zasobnik domyślny jest aktywny od pierwszego uruchomienia SketchUpa w systemie Windows, niezależnie od wersji oprogramowania. Zdarza się jednak, że zostanie przypadkowo (lub celowo) zamknięty. Jak włączyć go z powrotem?

Zasobnik domyślny wywołuje się z menu górnego, po kliknięciu kolejno: Okno / Zasobnik domyślny / Pokaż zasobnik. To sprawi, że po prawej stronie pojawi się charakterystyczny panel z Informacjami o elemencie, Materiałami, Komponentami, itp.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 01

Jak zarządzać zasobnikami?

Korzystając z tego samego menu (Okno / Zasobnik domyślny) można wybierać które z okien dialogowych aktywować, a które ukryć. Możesz zachować swoje wybory zapisując je w formie nowego zasobnika. Nadaj mu nazwę i dodaj do SketchUpa, żeby swobodnie przełączać się między istniejącymi zasobnikami.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 02

Pamiętaj, że zawsze możesz edytować zapisane zasobniki w zakładce Okno / Zarządzaj zasobnikami. Łatwo więc dodasz lub usuniesz okna dialogowe:

 • Informacje o elemencie,
 • Materiały,
 • Komponenty,
 • Style,
 • Tagi,
 • Sceny,
 • Cienie,
 • Mgła,
 • Dopasuj zdjęcie,
 • Zmiękczanie krawędzi,
 • Instruktor,
 • Hierarchia obiektów.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 03

Autoukrywanie zasobnika

Zasobnik jest domyślnie przypięty do prawej części ekranu i zajmuje dość dużo miejsca zasłaniając okno robocze SketchUp. Żeby zaoszczędzić przestrzeń można go przełączyć w tryb autoukrywania. To szczególnie przydatne podczas pracy na niedużym ekranie (np. laptopa). Żeby to zrobić należy kliknąć w ikonę szpilki, która znajduje się bezpośrednio przy czerwonym symbolu “X”.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 04

W trybie autoukrywania zasobnik chowa się kiedy jest nieużywany i uwalnia przestrzeń, którą zajmował na korzyść sceny 3D. Żeby ponownie się pojawił wystarczy najechać kursorem myszy na zakładkę Zasobnik domyślny.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 05

Zmiana położenia zasobnika

Wiesz już, że zasobnik domyślnie znajduje się po prawej stronie. Ale czy wiesz, że jego położenie można zmienić? Aby to zrobić wystarczy kliknąć i przytrzymać niebieskawy pasek Zasobnik domyślny, a następnie przenieść go w jedno z czterech miejsc: na dół, w lewo, na górę lub w prawo. Po upuszczeniu panel zostanie przypięty do ekranu.

SketchUp - Jak włączyć Zasobnik domyślny? - 06

Uwaga! Funkcja przenoszenia zasobnika nie działa w trybie autoukrywania.

Podsumowanie

Zasobnik domyślny to kluczowy panel z niezbędnymi narzędziami, m.in.: Materiałami, Tagami, Cieniami czy Scenami. Umiejętność włączania i wyłączania jego widoczności, zarządzania jego funkcjami oraz zmiany jego położenia to absolutna podstawa pracy ze SketchUpem. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu nie będziesz już mieć z tym żadnych problemów.

A jeśli chcesz lepiej poznać to oprogramowanie, to koniecznie sprawdź nasz Kurs Sketchup 2021 Pro od podstaw!

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!