Data publikacji: 29-12-2021 | Data aktualizacji: 16-02-2024 | Autor: Piotr Kurpiewski
Data publikacji: 29-12-2021 | Data aktualizacji: 16-02-2024 | Autor: Piotr Kurpiewski
Aby włączyć Zasobnik domyślny w SketchUp, należy postępować według następujących kroków:
1. Kliknij menu "Okno" w górnym pasku.
2. Wybierz opcję "Zasobnik domyślny".
3. Następnie kliknij "Pokaż zasobnik".
Zmodyfikuj zasobnik domyślny tak, by zawierał przydatne okna dialogowe. Możesz przełączyć zasobnik w tryb autoukrywania lub zmienić jego położenie, dzięki czemu zaoszczędzisz przestrzeń.
Narzędzia w SketchUpie są dostępne w kilku panelach. Można korzystać z menu górnego wybierając konkretne funkcje z rozwijanych pasków. Można również wskazywać odpowiadające im ikony, a nawet dostosowywać paski narzędzi do własnych potrzeb. Poza tym jest jeszcze Zasobnik domyślny i to właśnie jemu poświęcony jest ten artykuł.
Zasobnik domyślny jest aktywny od pierwszego uruchomienia SketchUpa w systemie Windows, niezależnie od wersji oprogramowania. Zdarza się jednak, że zostanie przypadkowo (lub celowo) zamknięty. Jak włączyć go z powrotem?
Zasobnik domyślny wywołuje się z menu górnego, po kliknięciu kolejno: Okno / Zasobnik domyślny / Pokaż zasobnik. To sprawi, że po prawej stronie pojawi się charakterystyczny panel z Informacjami o elemencie, Materiałami, Komponentami, itp.
Korzystając z tego samego menu (Okno / Zasobnik domyślny) można wybierać które z okien dialogowych aktywować, a które ukryć. Możesz zachować swoje wybory zapisując je w formie nowego zasobnika. Nadaj mu nazwę i dodaj do SketchUpa, żeby swobodnie przełączać się między istniejącymi zasobnikami.
Pamiętaj, że zawsze możesz edytować zapisane zasobniki w zakładce Okno / Zarządzaj zasobnikami. Łatwo więc dodasz lub usuniesz okna dialogowe:
Zasobnik jest domyślnie przypięty do prawej części ekranu i zajmuje dość dużo miejsca zasłaniając okno robocze SketchUp. Żeby zaoszczędzić przestrzeń można go przełączyć w tryb autoukrywania. To szczególnie przydatne podczas pracy na niedużym ekranie (np. laptopa). Żeby to zrobić należy kliknąć w ikonę szpilki, która znajduje się bezpośrednio przy czerwonym symbolu “X”.
W trybie autoukrywania zasobnik chowa się kiedy jest nieużywany i uwalnia przestrzeń, którą zajmował na korzyść sceny 3D. Żeby ponownie się pojawił wystarczy najechać kursorem myszy na zakładkę Zasobnik domyślny.
Zmiana położenia zasobnika
Wiesz już, że zasobnik domyślnie znajduje się po prawej stronie. Ale czy wiesz, że jego położenie można zmienić? Aby to zrobić wystarczy kliknąć i przytrzymać niebieskawy pasek Zasobnik domyślny, a następnie przenieść go w jedno z czterech miejsc: na dół, w lewo, na górę lub w prawo. Po upuszczeniu panel zostanie przypięty do ekranu.
Uwaga! Funkcja przenoszenia zasobnika nie działa w trybie autoukrywania.
Zasobnik domyślny to kluczowy panel z niezbędnymi narzędziami, m.in.: Materiałami, Tagami, Cieniami czy Scenami. Umiejętność włączania i wyłączania jego widoczności, zarządzania jego funkcjami oraz zmiany jego położenia to absolutna podstawa pracy ze SketchUpem. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu nie będziesz już mieć z tym żadnych problemów.
A jeśli chcesz lepiej poznać to oprogramowanie, to koniecznie sprawdź nasz Kurs Sketchup 2021 Pro od podstaw!
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?