Jak zainstalować Javę - Poradnik

Data publikacji: 23-04-2018  |  Data aktualizacji: 06-02-2023

Jak zainstalować Javę - Poradnik


Java jest jednym z najpopularniejszych języków (obsługuje ją niemal 3 miliardy urządzeń), więc jest duża szansa, że prędzej czy później na nią trafisz. Może jako użytkownik aplikacji, a może jako programista - tak czy inaczej - zapewniam, że obowiązek instalacji technologii javowych nie powinien zniechęcić do skorzystania z programu, lub rozpoczęcia nauki programowania. Wręcz odwrotnie! Wykonanie tej prostej rutyny na swoim komputerze przygotuje go na dalsze przygody, a tak jak powiedziałem moda na Javę na pewno szybko nie minie. Pomyśl tylko: są w niej napisane takie arcydzieła jak np. Minecraft, większość Twoich ulubionych serwisów internetowych, aplikacje na telefon i wiele wiele innych.

Dlaczego zainstalować Javę?

Prawdopodobnie czytasz to z jednego z tych dwóch powodów:

Jak zainstalowac Jave Poradnik 02

Jak zainstalować Javę? - Poradnik, tutorial - 03

Java jest niezbędna zarówno do uruchamiania aplikacji napisanych w Javie, jak i do programowania aplikacji javowych.

Jaką wersję Javy zainstalować?

Przede wszystkim najnowszą. Jeżeli nie jesteś zmuszony do korzystania ze starej wersji, zawsze używaj najnowszej dostępnej. Poza wszystkimi nowinkami jakie ona daje, na pewno będzie szybsza, stabilniejsza i bardziej bezpieczna od poprzednich wersji.

Skąd pobrać jave?

Niezależnie od potrzebnej wersji, javę zawsze pobiera się ze strony oracle.

Na tej stronie, zawsze jest najnowsza wersja, W zależności od tego, do czego jej potrzebujesz, musisz zainstalować odpowiednią paczkę. W dużym uproszczeniu występuje ona w dwóch zestawach: JDK (czerwona strzaka) i JRE (zielona strzałka).

Jak zainstalować Javę? - Poradnik, tutorial - 04

Jaką Javę zainstalować? JRE czy JDK?

  • JRE jest dla użytkowników uruchamiających programy javowe.
  • JDK jest dla programistów, jeśli chcesz tworzyć oprogramowanie, wybierasz go. Ma w sobie też JRE.

Jak pobrać Javę?

Aby rozpocząć pobieranie zaakceptuj umowę licencyjną i wybierz link do pobierania odpowiadający Twojemu systemowi (prawdopodobnie Windows x64)

Jak zainstalować Javę? - Poradnik, tutorial - 05

Javę zapisujemy w ulubionym miejscu, a następnie uruchamiamy

Jak zainstalować Javę? - Poradnik, tutorial - 06

Instalacja Java

W zależności od tego jaką wersję (JDK czy JRE) wybrałeś, zobaczysz wszystkie, lub niektóre z poniższych kroków. JDK zawiera w sobie JRE więc po prostu w międzyczasie instalacji JDK będzie instalowało się JRE.

Instalacja JDK

Jak zainstalować Javę Poradnik 07

W pierwszym kroku wybieramy jakie składniki chcemy zainstalować(polecam zostawić wszystko domyślnie) oraz miejsce w którym chcemy zainstalować(również polecam zostawić domyślnie).

Generalnie składniki Javy nie ważą wiele, a jeśli chcemy programować to prędzej czy później będziemy musieli je doinstalować - zapewniam. Jeśli chodzi o miejsce instalacji - jeśli coś nam nie będzie działać wszystkie porady/łatki/rozwiązania z Internetu będą odnosić się do domyślnej ścieżki - jeśli nie ma przymusu, nie warto jej zmieniać bo wynikają z tego różne komplikacje z odnajdywaniem instalacji Javy.

Przechodzimy dalej klikając Next >

Kiedy JDK zacznie instalację, w międzyczasie wyskoczy okno instalacji JRE

Instalacja JRE

Jak zainstalować Javę? - Poradnik, tutorial - 08

Podczas instalacji JRE zostaniemy zapytani o miejsce instalacji - należy zostawić je domyślnie, tak aby wszystkie programy działały bez dodatkowych zabiegów dostosowujących. Zmiana miejsca instalacji JRE może prowadzić do komplikacji, jeśli nie jest to konieczne zostawiamy tak jak jest (to tylko ~200mb).

Podsumowanie

Jak zainstalować Javę? - Poradnik, tutorial - 09

Po zakończeniu wgrywania plików zobaczysz takie okno powodzenia instalacji.

Gratulacje! Możesz już uruchamiać/programować w języku Java!

Jeśli chcesz nauczyć się Javy bez wychodzenia z domu, to zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami online :).