Data publikacji: 06-05-2023 | Data aktualizacji: 13-09-2023 | Autor: Joanna Konstanty
Data publikacji: 06-05-2023 | Data aktualizacji: 13-09-2023 | Autor: Joanna Konstanty
Poznaj GstarCad - program komputerowy wspomagający projektowanie wektorowe. Wieczysta licencja i konkurencyjna cena sprawiają, że GstarCad zdobywa coraz szersze grono odbiorców. Dowiedz się więcej i sprawdź, czy to program dla Ciebie.
GstarCAD to program wspomagający komputerowe projektowanie wektorowe. Jest w pełni zgodny z formatami .dwg i .dxf, dlatego stanowi coraz powszechniejszą alternatywę dla AutoCAD. Na chwilę obecną wydawca oferuję wieczystą licencję nabywanego oprogramowania. Premiera oprogramowania miała miejsce w 2002 roku. Polskim dystrybutorem oprogramowania jest firma TM SYS sp. Z o.o.
Jest w pełni zgodny z formatami .dwg i dxf. Wyposażony jest w narzędzia do rysowania oraz edycji 2D, w wersji Proffesional również w pełną paletę narzędzi do tworzenia brył 3D. Nakładki branżowe i specjalistyczne stanowią przydatne narzędzie dla inżynierów i projektantów różnych gałęzi inżynierii. Dzięki oprogramowaniu możliwe jest tworzenie profesjonalnej dokumentacji projektowej.
Gwarantowana kompatybilność z formatami .dwg i .dxf daje możliwość pracy w najpopularniejszych formatach w świecie projektowym. Możliwe jest bezproblemowe i bezstratne przełączanie się pomiędzy takimi programami jak AutoCAD, który jest najbardziej rozpoznawalnym oprogramowaniem typu CAD.
Licencja programu wydawana jest na właściciela i jest wieczysta, co oznacza, że nie ma konieczności okresowego odnawiania subskrypcji, jednak aktualizacje są wydawane corocznie, zatem możliwe jest uaktualnienie oprogramowania do najnowszej wersji. Wprowadzane modyfikacje nieustannie rozwijają dostępne funkcje i wprowadzają nowe możliwości.
Dostępne specjalistyczne nakładki branżowe rozszerzone o dodatkowe funkcje usprawniają projektowanie na różnych etapach projektu dla szerokiej gamy specjalistów.
Otwarte środowisko, obsługujące języki programowania jak VBA czy Lisp daje możliwość tworzenia własnych nakładek i dodatków.
GstarCad to przede wszystkim narzędzie dla:
Ze względu na wieczystą licencję i konkurencyjną cenę GstarCad zdobywa coraz szersze grono odbiorców w mniejszych pracowniach, ale również u indywidualnych projektantów. Program sprawdzi się w tworzeniu precyzyjnych dokumentacji na każdym etapie projektowania.
Nie polecam go jednak jako podstawowego programu, służącego do wykonywania wizualizacji celem plastycznego bądź realistycznego przedstawienia wykonanej pracy. Oczywiście, program w wersji Professional jest wyposażony w narzędzia do modelowania oraz renderowania projektu, jednak ilość pracy, koniecznej do wykonania jest niewspółmiernie duża w porównaniu do efektów, które można dzięki temu uzyskać. Do wykonywania wizualizacji zdecydowanie polecam inne programy, które mają lepiej rozbudowane silniki renderowania i generowania oświetlenia, na przykład 3dsMax czy SketchUp + VRay.
Oprogramowanie możesz pobrać z oficjalnej strony wydawcy. Dostępna jest wersja demo za darmo na 14 dni. Po tym czasie należy dokonać zakupu licencji.
W zależności od wersji, na jaką się zdecydujesz, cena waha się od 1990zł netto w wersji standard do 2490zł neto w wersji Professional za licencje wieczyste (stan na marzec 2023r.). Dostępne są również licencje czasowe. Aktualizacje do najnowszych wersji, jeżeli już posiadamy licencję, jest już tańsze i wynosi około 2/3 ceny licencji nabywanej po raz pierwszy. Dystrybutor często udostępnia różnego rodzaju promocje na oprogramowanie, m.in. aktualizacja za 1zł do przyszłorocznej wersji lub promocje na nakładki branżowe.
Po aktualne ceny odsyłam Cię do oficjalnej strony programu.
AutoCad Standard jest uproszczoną wersją oprogramowania Professional, jednak obniżona cena wiąże się z ograniczeniem niektórych rozbudowanych funkcji, choć przede wszystkim wersja Standard nie została wyposażona w narzędzia do projektowania trójwymiarowego, dlatego jeżeli wiesz, że potrzebujesz tych funkcji to musisz się zdecydować na oprogramowanie Professional.
Obydwie wersje programu są bardzo dobrym narzędziem umożliwiającym tworzenie dwuwymiarowej pełnej dokumentacji technicznej.
Najtrudniejsze już za Tobą. Po zainstalowaniu oprogramowania możesz otworzyć program przez i wybrać nowy plik do rysowania, lub jeżeli chcesz wykorzystać posiadane już rysunki .dwg otwórz plik z dysku.
Naukę obsługi programu możesz rozpocząć samodzielnie, choć na początku szukanie wielu funkcji zajmie trochę czasu i poszukiwań, na pewno przy pierwszym kontakcie z programem będziesz w stanie narysować prostą geometrię. Dobra informacja jest taka, że jeżeli miałeś lub miałaś styczność z AutoCadem, to przesiadka na GstarCAD będzie praktycznie bezbolesna, bo programy są do siebie zbliżone.
Jeżeli zależy Ci na dokładności, schludności i dobrych praktykach, które najlepiej jest wdrażać od samego początku, żeby wyrobić sobie dobre nawyki, dobrze by było, gdybyś obejrzał dostępne w Internecie tutoriale lub poradniki. Zrozumiesz wtedy lepiej działanie narzędzi i z pewnością zaoszczędzisz czas na poszukiwaniu odpowiednich i optymalnych rozwiązań.
GstarCad ma wbudowaną pomoc w programie, z której także dowiesz się, jak działa wiele narzędzi i modyfikatorów, dodatkowo możliwe jest uzyskanie profesjonalnego wsparcia technicznego u dystrybutowa przez kontakt telefoniczny lub e-mail.
Możesz również skorzystać z pomocy korepetytora, który dostosuje program i tempo szkolenia do Twoich potrzeb i umiejętności oraz w czasie rzeczywistym odpowie na nurtujące pytania, pamiętaj jednak, żeby wybrać w tym celu kompetentną osobę.
Opanowanie podstawowych narzędzi rysunkowych oraz opisowych nie wymaga zagłębiania się w rozbudowane narzędzia i funkcje oferowane przez program, pozwalając równocześnie na opracowywanie pełnej dokumentacji. Opanowanie tych narzędzi przy pomocy dobrych kursów lub przy pomocy korepetytora nie powinna trwać dłużej niż jeden dzień roboczy.
Jeżeli natomiast chcesz dogłębnie poznać dodatkowe funkcje lub zrozumieć możliwości automatyzacji, które oferuje program będziesz musiał poświęcić zdecydowanie więcej czasu i polecam Ci nie uczenie się dodatkowych funkcji, jeżeli nie będziesz z nich korzystać. Jeżeli kiedyś natrafisz na problem poszukaj jego rozwiązania – na pewno odnajdziesz odpowiedź na swój problem i od razu wykorzystasz go w praktyce, a dzięki temu lepiej go zapamiętasz.
Podczas nauki programu z materiałów, które znajdziesz w Internecie dobrze zweryfikuj, czy prowadzący posiada odpowiednie kwalifikacje. Od tej osoby przejmiesz nawyki, które od początku będziesz wdrażać do swojej pracy, dlatego korzyścią dla Ciebie będzie przyswojenie sobie od razu dobrych nawyków rysunkowych.
Dobry tutorial powinien nauczyć Cię obsługi podstawowych narzędzi oraz pomóc Ci zrozumieć dwie rzeczy: po pierwsze, jak działa dane narzędzie, jakich danych wejściowych potrzebuje, oraz co możesz zmodyfikować w tym narzędziu, i po drugie - powinien jasno nauczyć Cię korzystania w prosty sposób z tego narzędzia.
Chociaż program ma intuicyjny interfejs jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
Są to:
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programem i chcesz zdobyć obszerną wiedzę, na portalu znajdziesz materiały omawiające GstarCAD od postaw. Jeżeli nie znalazłeś informacji, które odpowiadają na Twoje pytania możesz spróbować posiłkować się naszymi poradnikami z AutoCada.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 345 godzin
Liczba dostępnych kursów: 19
Łączny czas trwania kursów: 98 godzin
Liczba dostępnych kursów: 13
Łączny czas trwania kursów: 63 godzin
Szukasz czegoś innego?