Enscape - co to jest? Sprawdź możliwości tego programu!

Data publikacji: 03-09-2020  |  Data aktualizacji: 26-03-2024  | Autor: Piotr Kurpiewski

Enscape to program, w którym możesz tworzyć fotorealistyczne wizualizacje, wirtualne spacery i animacje na podstawie prostych modeli ze SketchUp. Komfort pracy w Enscape zależy od wydajności karty graficznej, ponieważ program wykonuje wszystkie obliczenia na GPU. Ogromną zaletą jest to, że efekty swojej pracy widzisz od razu, dzięki czemu możesz na bieżąco poprawiać projekt. Enscape jest bardzo prosty w obsłudze i intuicyjny, a jakość wizualizacji podobna do V-Ray. Zainteresuj się nauką Enscape, jeśli szukasz oprogramowania, które zapewnia szybkie i efektowne wizualizacje.

Enscape - co to jest? Sprawdź możliwości tego programu!

Enscape to oprogramowanie, które wykorzystuje proste modele w SketchUpie do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji, kinematograficznych animacji i wirtualnych spacerów. Zaawansowani użytkownicy mogą dostrzec pewne podobieństwa do silnika renderującego V-Ray, ale programy te znacząco się od siebie różnią. W następnych rozdziałach opiszę główne cechy Enscape’a.

Dostępność

Plany cenowe dla profesjonalistów są wyjątkowo atrakcyjne. Oprogramowanie jest dostępne w planie subskrypcyjnym, który pozwala cieszyć się wszystkimi funkcjami za skromne 39$ miesięcznie. Warto też wspomnieć o specjalnej ofercie, która pozwala studentom korzystać z Enscape’a zupełnie za darmo do celów edukacyjnych. Wystarczy tylko wypełnić ankietę dostępną tutaj.


Wymagania

Żeby wykorzystać w pełni potencjał programu musicie dysponować dobrą kartą graficzną. Program wykonuje wszystkie obliczenia na GPU. Im lepszy sprzęt, tym szybciej Enscape dostarczy pożądany efekt, a dzięki specjalnej konstrukcji może to zrobić dosłownie w kilka sekund. Dodatkowym warunkiem jest aktualna wersja SketchUpa, ponieważ najstarsza wspierana edycja to 2018.

Zalety

Największą zaletą Enscape’a jest wspomniana wcześniej prędkość. Oprogramowanie na bieżąco pokazuje fotorealistyczny podgląd w dodatkowym oknie roboczym. Na nic nie trzeba czekać, każdy ruch daje natychmiastowy efekt. To miła odmiana od dostępnych na rynku tradycyjnych silników renderujących. Dzięki temu mamy więcej czasu na projektowanie i dopracowanie szczegółów widoku.


Żeby tego było mało Enscape dysponuje biblioteką prawie dwóch tysięcy gotowych obiektów, które można zaimportować do sceny jednym kliknięciem. Wszystko po to, żeby ułatwić pracę użytkownikom. Są wśród nich popularne meble, sylwetki ludzi i różnorodna roślinność. Ich jakość jest dużo lepsza niż jakość modeli z 3DWarehouse; od razu wyglądają świetnie.


Intuicyjność

Oprócz szybkości wielkim plusem programu jest intuicyjność. Nie ma tu zawiłych ustawień renderingu, a miły dla oka interfejs z opcjami dającymi efekt po przesunięciu suwaka. Zamiast dodawać zaawansowane tekstury PBR do materiałów, poszczególne ich cechy można odzwierciedlić dodając do ich nazwy słowo: Plastic, Chrome czy Water. Enscape odczyta nasze zamiary i stworzy przekonujący plastik, chrom i wodę. Genialne!

Możliwości

Twórcy programu stawiają nie tylko na statyczne wizualizacje. Podążając za rozwijającymi się technologiami umożliwiają spacery w wirtualnej rzeczywistości przy pomocy specjalnego sprzętu, np. Oculus Rift S czy HTC Vive. Taką wycieczkę możemy też odbyć w bardziej tradycyjny sposób po wyeksportowaniu sceny jako tzw. web standalone. Po takiej scenie poruszać się można jak w komputerowej grze, spróbujcie sami tutaj!

A jeśli chcecie tworzyć w Enscapie standardowe obrazki i wideo, to również nic nie stoi na przeszkodzie. Mimo okrojonego wachlarza możliwości jakość wizualizacji jest zbliżona do V-Raya. W kwestii wideo Enscape nawet się wyróżnia, bo daje możliwość animowania drzew i ma dużo bardziej intuicyjną pracę kamery.

Podsumowanie

Jeżeli szukacie programu, który jest prosty w obsłudze i pozwala bez większego wysiłku, błyskawicznie prezentować przygotowywane projekty, to Enscape jest zdecydowanie warty uwagi. Jeśli zainteresował Was ten temat to zachęcam do zapoznania się z krótkim kursem, który rozwija poruszone w artykule zagadnienia i uczy jak tworzyć fotorealistyczne wizualizacje i animacje: Sketchup - Omówienie silnika renderującego - Enscape.


Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!