Co lepsze - Archicad czy Autocad? Poradnik

Data publikacji: 08-07-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020

Co lepsze - Archicad czy Autocad? Poradnik


Pytanie zadane w temacie dzisiejszego poradnika jest co najmniej parafrazą  bardzo sławnych słów zawartych w dziele Szekspira i choć tamte miały wymiar pytania, na które nie znajdziemy odpowiedzi, to na nasze pytanie jesteśmy  w stanie odpowiedzieć. Odpowiedź brzmi: to zależy.

A zależy od wielu czynników, więc zastanawiając się nad wyborem programu musimy sobie na nie odpowiedzieć.

Po pierwsze: do czego będę chciał/a wykorzystać program?

Archicad i Autocad zdecydowanie różnią się pod względem tego jak chcemy w nich pracować. Archicad pozwala nam od razu rysować w 3D i na bieżąco śledzić to w jaki sposób będzie kształtować się bryła budynku. Autocad w swoim standardowym interfejsie nastawiony jest na rysowanie wszystkiego „na płasko”, tak jakbyśmy rysowali wszystko odręcznie. Ale nie jest to reguła, nowsze wersje programu pozwalają nam na wyciągnięcie elementów do 3D. Także, jeżeli zależy nam na tym, aby rysować jednocześnie i  kształtować bryłę – wybór pada na Archicada, jeżeli chcemy się skupić na inżynierskich rysunkach – Autocad.

Po drugie: jakiego rodzaju projekty będę chciał/a wykonywać?

Odpowiedź na to pytanie wiąże się niejako z odpowiedzią na powyższe. Archicad daje nam możliwość  działania na wszystkich etapach projektu, zaczynając od koncepcji przez projekt budowlany i wykonawczy a na wizualizacjach kończąc. Czyli możemy się skupić na nauce jednego programu. Autocad również daje nam możliwość stopniowego uszczegóławiania rysunku, ale za pomocą ręcznego dorysowywania elementów np. detali wykończenia elewacji lub ocieplenia. W nowszych wersjach mamy możliwość renderowania.

Po trzecie: z jaką pracą będę wiązać przyszłość?

Mimo tego, że odpowiedź na to pytanie niekoniecznie będzie łatwa na początku swojej kariery to warto się jednak nad tym zastanowić. Wystarczy przypatrzeć się jak pracują poszczególne grupy specjalistów. Na przykład większość osób, które projektują elementy maszyn lub bardzo szczegółowe rysunki konstrukcji opiera swoją pracę na Autocadzie. Z  prostych względów, mamy praktyczne przełożenie jakbyśmy rysowali ręcznie na kalce i jesteśmy w stanie wprowadzić więcej szczegółów do naszej pracy. Jeżeli będziemy mówić już o projektach w dużych skalach typu fragment miasta też łatwiej nam będzie bazować na programach typu Autocad. Jeżeli natomiast chcielibyśmy kształtować budynek, zabudowę kilku budynków i naszym priorytetem jest patrzenie jak całość się rozwija to dobrym rozwiązaniem będzie Archicad.

I po czwarte: jak nam wygodniej?

Ostatnie pytanie powinno nas zmusić do spróbowania różnych rodzajów oprogramowania. Co dla jednych może okazać się idealną opcją, dla nas niekoniecznie. Być może będziecie chcieli skupić się na bardzo dokładnych rysunkach technicznych, a być może pewne błędy łatwiej będzie Wam wypatrzyć kiedy wymodelujecie dany element?

Wracając do pierwszego stwierdzenia, to zależy od Was. Każda branża ma „swoje” programy, które są dedykowane dla ich specjalizacji, dlatego zakłada się, że inżynierowie korzystają z Autocada, a  architekci z Archicada.

Jeżeli chcielibyście zobaczyć, w jaki sposób wygląda praca w obu programach zapraszamy na naszą stronę. Mamy dostępne zarówno kursy Archicada jak i Autocada, które mogą Wam pomóc w decyzji, który program wybrać.

              

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu