Data publikacji: 08-07-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Data publikacji: 08-07-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Aby wykorzystać potencjał jaki daje
nam Archicad warto jest zgłębić opcje jakimi są Zestawienia. W Archicadzie
jesteśmy w stanie zestawić praktycznie wszystko, od powierzchni poprzez ilość
mebli do stolarki okiennej. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju naszego
projektu. Pokażemy Wam w dzisiejszym poradniku jak poradzić sobie z
zestawieniami na podstawie Zestawienia materiałów.
W pierwszej kolejności trzeba odpowiednio nadać materiały w Archicadzie. Następnie przechodzimy do Zestawień, znajdziemy je po prawej stronie w pasku Nawigatora, w zakładce Mapa projektu. Potem rozwijamy opcje Rodzaje wykończenia, a następnie Malowanie.
Po włączeniu tego zestawienia mamy widok jednego ze standardowych zestawień, gdzie każda ze ścian widocznych w projekcie jest wyodrębniona i podane materiały wykończeniowe oraz ich poszczególne ilości w m2.
Ale jeżeli chcielibyśmy to zestawienie pokazać jako rozgraniczenie tylko materiałów w projekcie a następnie wyliczenie jaką mają powierzchnię w projekcie to powinniśmy włączyć Ustawienia schematu, które znajdują się u góry po prawej stronie.
Najłatwiej i zdecydowanie najlepiej jest utworzyć swoje nowe zestawienie, aby móc ewentualnie powrócić do tego, które standardowo jest dostępne w Archicadzie (nie wiadomo kiedy może nam się jeszcze przydać, a nie jesteśmy w stanie go przywrócić). Wybieramy opcję Utwórz z dolnej części okna.
Następnie klikając w Dodaj kryteria w górnej części okna możemy określić co chcemy dokładniej zestawić. W naszym przypadku są to wykończenia powierzchni. Kolejne kryteria dodajemy zatwierdzając ja na pasku na dole po lewej stronie.
Kolejnym elementem jest informacja dla programu co powinien pokazać nam w tabeli podsumowującej wybrane przez nas materiały. U nas jest to nazwa materiału, jego próbka oraz ilość m2, która występuje w projekcie.
Jeżeli chcielibyście takie zestawienie dodać do projektu to wystarczy kliknąć na nie jeżeli będziemy mieć otwartego nawigatora i tam kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać zachowaj widok i umieść na arkuszu.
Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej na temat pracy w Archicadzie zapraszamy do zapoznania się z naszym szkoleniem - Kurs Archicad 22 - wykonywania projektu domu jednorodzinnego.
Pozdrawiamy! :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 22
Łączny czas trwania kursów: 121 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?