Archicad - Zestawienie materiałów - Jak zrobić Tutorial, poradnik

Data publikacji: 08-07-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Zestawienie materiałów - Jak zrobić Tutorial, poradnik


Aby wykorzystać potencjał jaki daje nam Archicad warto jest zgłębić opcje jakimi są Zestawienia. W Archicadzie jesteśmy w stanie zestawić praktycznie wszystko, od powierzchni poprzez ilość mebli do stolarki okiennej. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju naszego projektu. Pokażemy Wam w dzisiejszym poradniku jak poradzić sobie z  zestawieniami na podstawie Zestawienia materiałów.

W pierwszej kolejności trzeba odpowiednio nadać materiały w  Archicadzie. Następnie przechodzimy do Zestawień, znajdziemy je po prawej stronie w pasku Nawigatora, w zakładce Mapa projektu. Potem rozwijamy opcje Rodzaje wykończenia, a następnie Malowanie.

Archicad Zestawienie materiałów Jak zrobić poradnik 01

Po włączeniu tego zestawienia mamy widok jednego ze standardowych zestawień, gdzie każda ze ścian widocznych w projekcie jest wyodrębniona i  podane materiały wykończeniowe oraz ich poszczególne ilości w m2.

Ale jeżeli chcielibyśmy to zestawienie pokazać jako rozgraniczenie tylko materiałów w projekcie a następnie wyliczenie jaką mają powierzchnię w  projekcie to powinniśmy włączyć Ustawienia schematu, które znajdują się u góry po prawej stronie.

Archicad Zestawienie materiałów Jak zrobić poradnik 02

Najłatwiej i zdecydowanie najlepiej jest utworzyć swoje nowe zestawienie, aby móc ewentualnie powrócić do tego, które standardowo jest dostępne w Archicadzie (nie wiadomo kiedy może nam się jeszcze przydać, a nie jesteśmy w stanie go przywrócić). Wybieramy opcję Utwórz z dolnej części okna.

Archicad Zestawienie materiałów Jak zrobić poradnik 03

Następnie klikając w Dodaj kryteria w górnej części okna możemy określić co chcemy dokładniej zestawić. W naszym przypadku są to wykończenia powierzchni. Kolejne kryteria dodajemy zatwierdzając ja na pasku na dole po lewej stronie.

Archicad Zestawienie materiałów Jak zrobić poradnik 04

Kolejnym elementem jest informacja dla programu co powinien pokazać nam w tabeli podsumowującej wybrane przez nas materiały. U nas jest to nazwa materiału, jego próbka oraz ilość m2, która występuje w projekcie.

Archicad Zestawienie materiałów Jak zrobić poradnik 05

Jeżeli chcielibyście takie zestawienie dodać do projektu to wystarczy kliknąć na nie jeżeli będziemy mieć otwartego nawigatora i tam kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać zachowaj widok i umieść na arkuszu.

Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej na temat pracy w  Archicadzie zapraszamy do zapoznania się z naszym szkoleniem - Kurs Archicad 22 - wykonywania projektu domu jednorodzinnego.

Pozdrawiamy! :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu