Archicad - Tworzenie raportu nasłonecznienia - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 20-04-2020  |  Data aktualizacji: 08-05-2024  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Aby stworzyć raport nasłonecznienia w Archicadzie zacznij od określenia orientacji geograficznej projektu. Domyślnie, północ w nowym pliku Archicad jest ustawiona na górze ekranu. Aby dostosować to ustawienie, wybierz Opcje -> Preferencje projektu -> Określ północ projektu. Następnie, z modelem budynku gotowym do analizy, przejdź do widoku 3D, aby zaobserwować cienie rzucane przez obiekty. Kolejny krok to analiza nasłonecznienia. Wybierz w menu Dokument -> Wizualizacja -> Analiza nasłonecznienia i ustaw parametry analizy, takie jak data i przedział czasowy. Raport możesz otrzymać w formie plików multimedialnych (np. mp4) lub jako zestaw obrazów (np. jpg). W ten sam sposób przygotujesz analizę nasłonecznienia pomieszczenia. Wystarczy, że końcową kamerę umieścisz w środku budynku.

Archicad - Tworzenie raportu nasłonecznienia - Poradnik, tutorial


Archicad jest świetnym narzędziem, które od początku umożliwia nam pracę na różnych płaszczyznach. W przypadku projektów kubaturowych istotnym parametrem, który powinnyśmy kontrolować już na etapie projektu koncepcyjnego jest nasłonecznienie.

Pierwszym krokiem do dobrze wykonanej analizy nasłonecznienia jest określenie stron świata w projekcie. Automatycznie przy każdym otwarciu nowego pliku Archicad jako północ określa górną część ekranu. Więc mając tą wiedzę możecie od razu rysować projekt już według stron świata lub określić je potem. Wybierając z górnego paska Opcje -> Preferencje projektu -> Określ północ projektu oznaczacie, jak przebiegają faktycznie strony świata.

Archicad Tworzenie raportu nasłonecznienia Poradnik 01

Mając stworzone modele budynków (bo na takim stopniu zaawansowania projektu będzie najlepiej to sprawdzić) wraz dachami, masztami i jakimikolwiek elementami, które mogą wpłynąć na tą analizę przechodzimy do widoku 3D.

Możemy obrócić widok tak, aby patrzeć na nasz projekt „z góry” i  widzimy od razu jak kształtują się cienie rzucane przez budynki.

Archicad Tworzenie raportu nasłonecznienia Poradnik 02

Przechodzimy teraz już do opcji ściśle związanych z  nasłonecznieniem, wybieramy z górnego paska Dokument -> Wizualizacja -> Analiza nasłonecznienia.

Archicad Tworzenie raportu nasłonecznienia Poradnik 03

Po wybraniu interesujących nas parametrów – konkretnej daty (w pokazanym przykładzie jest to równonoc wiosenna dla 2020 roku) i wybraniu konkretnego przedziału czasowego (tu jest to od 9:00 do 18:00 w odstępach co 3 godziny) możemy wybrać w jaki sposób ma zostać przedstawiona analiza – czy plików multimedialnych np. mp4 czy może plików .jpg i będzie to wtedy zbiór 4 obrazków z pokazanym zasięgiem cienia.

Poniżej pokazany już zestaw obrazków z wynikiem analizy nasłonecznienia dla budynków z zewnątrz.

Archicad Tworzenie raportu nasłonecznienia Poradnik 04

Gdybyśmy chcieli jednak zobaczyć jak wygląda nasłonecznienie pomieszczenia wewnątrz budynku trzeba postępować analogicznie jak w przypadku budynków, tylko ostateczną kamerę ustawić „w środku” budynku, jak pokazano poniżej.

Archicad Tworzenie raportu nasłonecznienia Poradnik 05

 Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego programu, to sprawdź nasz - Kurs Archicad 20 od podstaw.


Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu