Data publikacji: 20-04-2020 | Data aktualizacji: 08-05-2024 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Data publikacji: 20-04-2020 | Data aktualizacji: 08-05-2024 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Archicad jest świetnym narzędziem, które od początku umożliwia nam
pracę na różnych płaszczyznach. W przypadku projektów kubaturowych istotnym
parametrem, który powinnyśmy kontrolować już na etapie projektu koncepcyjnego
jest nasłonecznienie.
Pierwszym krokiem do dobrze wykonanej analizy nasłonecznienia jest określenie stron świata w projekcie. Automatycznie przy każdym otwarciu nowego pliku Archicad jako północ określa górną część ekranu. Więc mając tą wiedzę możecie od razu rysować projekt już według stron świata lub określić je potem. Wybierając z górnego paska Opcje -> Preferencje projektu -> Określ północ projektu oznaczacie, jak przebiegają faktycznie strony świata.
Mając stworzone modele budynków (bo na takim stopniu zaawansowania projektu będzie najlepiej to sprawdzić) wraz dachami, masztami i jakimikolwiek elementami, które mogą wpłynąć na tą analizę przechodzimy do widoku 3D.
Możemy obrócić widok tak, aby patrzeć na nasz projekt „z góry” i widzimy od razu jak kształtują się cienie rzucane przez budynki.
Przechodzimy teraz już do opcji ściśle związanych z nasłonecznieniem, wybieramy z górnego paska Dokument -> Wizualizacja -> Analiza nasłonecznienia.
Po wybraniu interesujących nas parametrów – konkretnej daty (w pokazanym przykładzie jest to równonoc wiosenna dla 2020 roku) i wybraniu konkretnego przedziału czasowego (tu jest to od 9:00 do 18:00 w odstępach co 3 godziny) możemy wybrać w jaki sposób ma zostać przedstawiona analiza – czy plików multimedialnych np. mp4 czy może plików .jpg i będzie to wtedy zbiór 4 obrazków z pokazanym zasięgiem cienia.
Poniżej pokazany już zestaw obrazków z wynikiem analizy nasłonecznienia dla budynków z zewnątrz.
Gdybyśmy chcieli jednak zobaczyć jak wygląda nasłonecznienie pomieszczenia wewnątrz budynku trzeba postępować analogicznie jak w przypadku budynków, tylko ostateczną kamerę ustawić „w środku” budynku, jak pokazano poniżej.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego programu, to sprawdź nasz - Kurs Archicad 20 od podstaw.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?