Archicad - Jak zrobić sufit podwieszony - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 27-09-2018  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak zrobić sufit podwieszony - Tutorial, poradnik


W przypadku projektów wnętrz częstym rozwiązaniem staje się wykorzystanie sufitu podwieszanego. W jaki sposób wykonać go w Archicadzie przedstawimy w poniższym poradniku.

Program sam w sobie nie posiada funkcji sufitu podwieszanego, co za tym idzie trzeba będzie użyć innych narzędzie, które nam go zastąpią. Świetnie do tego będzie nadawać się narzędzie, które już jest wykorzystywane przez nas, jako element tworzący podłogę, czyli strop.

Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest wybranie struktury naszego stropu. Najlepiej, żeby to była jedna ze struktur podstawowych, wtedy będziemy mieć możliwość określenia jej grubości.

Archicad - Jak zrobić sufit podwieszony - Tutorial, poradnik 01

Kiedy określimy te parametry, możemy również wpisać już wysokość, na której będzie znajdował się sufit podwieszany, a mówiąc dokładniej górna krawędź tego sufitu. Jeżeli będziemy znać taki wymiar od razu to świetnie, wystarczy go wpisać. Jeżeli jednak nie jesteście pewni, lub znacie np. wymiar pomieszczenia w świetle już po zamontowaniu sufitu podwieszanego warto ten element przesunąć "ręcznie". W jaki sposób to zrobić?

Wystarczy oznaczyć przekrój(narysować linię przekrojową) przez pomieszczenie (w taki sposób, aby obejmował sufit podwieszany) i przejść do tego przekroju. W  widoku przekroju możemy edytować każdy z elementów m.in. przesuwać. Wystarczy zmierzyć odpowiednią odległość od podłogi i na tą wysokość przesunąć strop.

Archicad - Jak zrobić sufit podwieszony - Tutorial, poradnik  02

W przypadku, kiedy chcemy wykonać sufit podwieszany tylko we fragmencie pomieszczenia lub jako zabudowę pod oświetlenie należy postępować dokładnie tak jak, powyżej czyli dodać nowy strop i umieścić na odpowiedniej wysokości.

Różnica polega na kwestii odpowiedniego wycięcia i dopasowania stropu do gabarytów naszego pomieszczenia. Aby wyciąć otwór w stopie należy zaznaczyć go (kliknąć na niego, aby podświetlił się na zielono) i kliknąć na czarny punkt, który znajduje się w każdym z narożników. A następnie wybrać z podręcznych opcji, które nam się wyświetliły narzędzie Odejmij od wieloboku.

Archicad - Jak zrobić sufit podwieszony - Tutorial, poradnik 03

Po wybraniu tej opcji możemy obrysować kształt, który zamierzamy wyciąć. Może to być tylko fragment np. nad wejściem do pomieszczenia. Jeżeli chcemy wykorzystać sufit podwieszany, jako zabudowę pod oświetlenie należy zwiększyć grubość stopu, aby zabudować również boki, które będą widoczne w środku pomieszczenia, tak jak mamy to widoczne tutaj:

Archicad - Jak zrobić sufit podwieszony - Tutorial, poradnik 04

Może się zdarzyć również sytuacja, kiedy będziemy chcieli umieścić we wnęce sufitu podwieszanego oświetlenie ledowe. Obniżamy wtedy nieznacznie grubość stopu i w pozostałej luce możemy wstawić stop, który będzie imitować pasek ledowy.

Dodajemy stop, umieszczamy wyżej niż docelowy sufit podwieszany oraz zmieniamy materiał wykończenia stropu na Szkło lampa. Efekt podświetlenia widoczny będzie dopiero wtedy, gdy wykonamy wizualizację danego obszaru.

Archicad - Jak zrobić sufit podwieszony - Tutorial, poradnik 05

Efekt, który uzyskamy w trakcie renderingu, będzie się prezentował następująco:

Archicad - Jak zrobić sufit podwieszony - Tutorial, poradnik 06

Jeżeli chcielibyście zgłębić wiedzę na temat programu to zapraszamy na kursy Archicada , które znajdziecie na stronie. 

Pozdrawiam!

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu