Archicad - Jak zrobić komin - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 14-11-2018  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak zrobić komin - Tutorial, poradnik


Archicad jest programem, który daje nam mnóstwo możliwości. Do rozwiązania jakiegokolwiek problemu rysunkowego możemy dojść na kilkanaście różnych sposób i każdy jest oczywiście prawidłowy. W przypadku rysowania kominów jest analogicznie. Poznajmy, więc kilka sposobów na to, aby wstawić komin do naszego projektu.

Archicad - wstawianie komina z biblioteki wewnętrznej

Biblioteka wewnętrzna Archicada w zakładce Konstrukcje specjalne posiada modele kominów wentylacyjnych. W przypadku tego rozwiązania wystarczy, że ustawimy odpowiednie parametry dotyczące wymiarów, możemy też dodać informację o tym, na jakiej wysokości będą się znajdować drzwiczki rewizyjne oraz ustawić wykończenie komina ponad dachem.

Archicad - Jak zrobić komin - Tutorial, poradnik - 01

W przypadku modeli w bibliotece Archicada mamy duże pole do popisu, możemy praktycznie idealnie odwzorować komin, który będzie umieszczony w modelu.

Archicad - wstawianie komina z zewnętrznej biblioteki

Drugim sposobem na wstawienie komina będzie wstawienie gotowego modelu, który znajdziemy w internecie. Na przykład biblioteka programu Sketchup - 3DWarehouse ofertuje nam przygotowane modele pustaków wentylacyjnych firmy Schiedel. Aby umieścić ten model, ściągamy plik .skp na dysk komputera. Włączamy Archicada i klikamy odpowiednio Plik -> Współdziałanie -> Łącz.

Archicad - Jak zrobić komin - Tutorial, poradnik - 02

Musimy pamiętać o tym żeby typ pliku był zaznaczony jako plik typu sketchup o rozszerzeniu - .skp, dopiero wtedy w oknie pokażą nam się wszystkie pliki tego typu w folderze.

Archicad - Jak zrobić komin - Tutorial, poradnik - 03

Dodając model do projektu będziemy musieli się tylko upewnić czy zachowujemy realny wymiar komina i oczywiście dostosowujemy go do wymaganej wysokości.

Plusem takiego rozwiązania zdecydowanie będzie krótki czas, jaki poświęcimy na umieszczenie plików, wystarczy, że znajdziemy odpowiedni model.

Archicad - modelowanie komina

Ostatnim z proponowanych rozwiązań będzie samodzielne stworzenie bryły komina i umieszczenie jej w projekcie. Nie jest to aż tak trudne jak może się też na początku wydawać. Z racji tego, że w Archicadzie nie mamy narzędzia Utwórz model będziemy posiłkowali się narzędziami, które, na co dzień wykorzystujemy zupełnie do innych funkcji.

Obrys komina możemy stworzyć np. ze stropu, wybieramy strukturę podstawową a następnie mamy możliwość wybrania materiału budowlanego, z którego będzie zbudowany komin.

Archicad - Jak zrobić komin - Tutorial, poradnik - 04

Następnie będziemy musieli wyciąć otwory w obrysie komina. Aby ułatwić sobie zadanie możemy się posiłkować liniami pomocniczymi, które są dostępne od razu z każdej strony obszaru roboczego. Wystarczy je umieścić na jednej z krawędzi komina, upuścić i przesunąć kursor na linię pomocniczą, pojawi się kółko z symbolem przesunięcia. Dopiero teraz odsuwamy linię pomocniczą na odpowiednia odległość.

Archicad - Jak zrobić komin - Tutorial, poradnik - 05

Jeżeli stworzymy sobie siatkę, która będzie nam pokazywać obrysy, jakie mamy wyciąć to klikamy na strop i wybieramy narzędzie Odejmij od wieloboku. Za jego pomocą wycinamy "dziury" w pustakach.

Archicad - Jak zrobić komin - Tutorial, poradnik - 06

Po tych wszystkich operacjach pozostaje nam tylko wydłużyć komin do odpowiedniej wysokości. Do tego posłuży nam opcja Rozciągnij pionowo.

Archicad - Jak zrobić komin - Tutorial, poradnik - 07

Na zakończenie możemy jeszcze dodać fragment stropu, który zamknie komin "od góry".

Archicad - Jak zrobić komin - Tutorial, poradnik - 08

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat programu lub rozwiać wątpliwości zapraszamy do przejrzenia naszej oferty kursów Archicada.

Pozdrawiam! :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu