Nowy projekt w programie Archicad należy rozpocząć od określenia lokalizacji inwestycji oraz wyznaczenia orientacji względem kierunków świata. Zadane wartości będą miały wpływ na analizy energetyczne, położenie cieni, badania nasłonecznienia, ustawienia wybranych elementów bibliotecznych i aplikację Google Earth.
Lokalizacja projektu
By ustawić lokalizację projektu z Menu wybieramy Opcje (Options), Preferencje Projektu (Project Preferences) i Lokalizacja Projektu (Project Location…). Alternatywnie skorzystać można ze znajdującego się w Nawigatorze menu kontekstowego przypisanego do Nazwy Projektu.
W pojawiającym się oknie Lokalizacji Projektu znajduje się:
- Nazwa Projektu (Project Name) – dane odczytywane są z okna Info o Projekcie. W oknie Lokalizacji Projektu istnieje możliwość zmiany tytułu po wybraniu przycisku Edytuj... (Edit...).
- Pełny Adres Inwestycji (Site Full Address) – analogicznie jak w wypadku Nazwy Projektu – dane pobierane są z Info o Projekcie. Możliwa jest edycja z poziomu okna Lokalizacji Projektu,
- Szerokość (Latitude) – by uzyskać rzetelne rezultaty konieczne jest zachowanie możliwie największej precyzji. Zależnie od wymaganego stopnia dokładności skorzystać można z predefiniowanych miast dostępnych po naciśnięciu ikony globusa lub własnoręcznie zadać wartości.
- Długość (Longitude) – podobnie jak w wypadku Szerokości, precyzyjne wskazanie wartości pozwala na uzyskanie wiarygodnych rezultatów,
- Strefa czasowa (Time Zone (UTC))– należy wybrać strefę przypisaną do lokalizacji,
- Wysokość (Altitude (Sea Level))– określenie wysokości dla zadanej lokalizacji projektu. Wartość stosowana jest jako Poziom Odniesienia Projektu od Poziomu Morza (dostęp z Menu – Opcje, Preferencje Projektu i Poziomy Odniesienia). Dane używane są przy eksporcie do Google Earth oraz SketchUp,
- Pokaż w Google Maps (Show in Google Maps) – przy zapewnionym połączeniu z siecią możliwe jest sprawdzenie lokalizacji poprzez pokazanie w Google Maps miejsca o zadanej długości i szerokości geograficznej.
- Północ Projektu (Project North) – kierunek zadać można poprzez wpisanie kąta,
- Przyciski Import i Eksport – możliwe jest
pobranie lub zapisanie danych w formatach XML, Google Earth (.kmz), SketchUp
(.skp).
Graficzne wskazanie północy
Alternatywnie północ określić można w sposób graficzny. Z Menu wybrać należy Opcje (Options), Preferencje Projektu (Project Preferences) i Określ Północ Projektu (Set Project North). W celu przywołania północy skorzystać można również z Nawigatora z menu kontekstowego Nazwy Projektu przy otwartym rzucie piętra lub widoku 3D.
Wyświetlona zostanie ikonka igły kompasu, pierwsze kliknięcie lewego przycisku myszy powoduje „zaczepienie” jej w oknie projektu, drugie kliknięcie powoduje określenie północy. Wartość kąta można określić przy użyciu klawiatury.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat Archicada zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursów Archicada, które udostępniamy na stronie.
Pozdrawiam!